KORONAWIRUS ważne informacje |
Komunikat Burmistrza Dobrej z dnia 3 listopada 2020r. o zmianie zasad funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Dobrej.
Wykonując dyspozycję wynikającą z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniającego ograniczenie wizyt klientów w Urzędzie Miejskim od 3listopada 2020r. do odwołania
Możliwość poruszania się interesantów po siedzibie Urzędu Miejskiego zostaje ograniczona do Na terenie Biura Obsługi Klienta i kasy obowiązuje nakaz:
- noszenia maseczek zakrywających nos i usta, - utrzymania dystansu społecznego 1,5m, - dezynfekcji rąk.
W związku z powyższym wszystkich mieszkańców prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie do niezbędnego
- e PUAP (Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej) – aby z niej skorzystać trzeba mieć
-telefonicznie – tel. nr 63 2799011,
-drogą mailową – na adres um@dobra24.pl.
W celu zapewnienia pomocy obywatelom nadal będą realizowane wszystkie zadania samorządu gminnego, a w szczególności sprawy z zakresu:
1) rejestracji stanu cywilnego, kontakt: tel. nr 63 2799924, email : usc@dobra24.pl, 2) ewidencji ludności i dowodów osobistych, kontakt: tel. nr 63 2799930, e-mail ewidencja@dobra24.pl,
3) założenia, zawieszenia, zmiany lub wykreślenia wpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji
3) decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub decyzji 4) decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji, tel. nr 63 2799935, e-mail planowanie@dobra24.pl, 5) decyzji zezwalającej na usunięcie drzew lub krzewów, kontakt: tel. nr 63 2799927, e-mail nieruchomosci@dobra24.pl,
UWAGA: w Urzędzie Miejskim w Dobrej pozostaje możliwość dokonywania wpłat w kasie, gdyż dla niektórych z Państwa jest to jedyna metoda zapłaty. Jednocześnie zwracam się z prośbą aby wszelkich płatności dokonywać zdalnie lub w banku, a płatności w Urzędzie wykonywać kartą.
Burmistrz Dobrej /-/ Tadeusz Gebler
Komunikat Burmistrza Dobrej Z dnia 02.04.2020 roku
Szanowni Państwo, mieszkańcy Miasta i Gminy Dobra. Jako Burmistrz Dobrej proszę Was o zapoznanie się i zastosowanie do poniżej zamieszczonych informacji na temat kolejnych kroków i zaostrzeń związanych z walką z koronawirusem. Zróbmy wszystko co tylko możliwe aby się do nich zastosować. To jedyny sposób aby ograniczyć do minimum możliwość zachorowań. Swoje wyjścia ograniczmy do niezbędnego minimum a najlepiej zostańmy w domach. Burmistrz Dobrej /-/ Tadeusz Gebler W dniu 31 marca ogłoszono wprowadzenie kolejnych ograniczeń w związku z walką z koronawirusem oto najważniejsze z nich: Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniono zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia? Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, zostaliśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad! Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami a kara za złamanie zasad to grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych. Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)
Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób. Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.
Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób. Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:
Ważne! Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”. Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin (10:00-12:00) będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia. Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla:
Ważne! Jeśli więc przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem. Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.) Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020. PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:
– Ty również będziesz musiał ją odbyć. Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę. Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta. Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:
Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich. 2 metry – minimalna odległość między pieszymi Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą:
Urzędy na pracy zdalnej Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków. Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.) W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników. PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób. Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych. Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.) Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:
Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii. Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Źródło informacji: www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki Komunikat Burmistrza Dobrej z dnia 30.03.2020 roku
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz potrzebą ograniczania bezpośrednich kontaktów, w trosce o Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników informuję o wprowadzeniu obowiązkowej 48-godzinnej kwarantanny korespondencji papierowej doręczanej do Urzędu Miejskiego w Dobrej przez operatora pocztowego, instytucje oraz osoby indywidualne. Powyższa sytuacja, w przypadku odpowiedzi zwrotnej, może spowodować wydłużenie oczekiwania na korespondencję. Korespondencję do Urzędu można dostarczać poprzez alternatywne drogi komunikacji, których nie dotyczy powyższa kwarantanna, tj.: - ePUAP (Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej) – aby z niej skorzystać trzeba mieć Profil Zaufany. Założenie go zajmie chwilę każdemu, kto korzysta z bankowości elektronicznej, - telefonicznie – numer telefonu 63 2799011, - drogą mailową – na adres: um@dobra24.pl.
Burmistrz Dobrej /-/ Tadeusz Gebler
Komunikat Burmistrza Dobrej
W dniu wczorajszym (tj. 24-03-2020 r.) zmienione zostało rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące stanu epidemii. Wprowadza ono kolejne zasady bezpieczeństwa i rozwiązania mające ograniczać rozprzestrzenianie się koronowirusa. Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można m.in. swobodnie się przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy
W rozporządzeniu wskazano m.in., że w okresie od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się przemieszczania z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych. Wyjątek dotyczy także konieczności załatwiania spraw związanych z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług. Ograniczenie nie dotyczy również wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19 w tym w ramach wolontariatu. Ograniczenie nie ma zastosowania w czynnościach sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych. Zdecydowano jednocześnie, że w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Ponadto wskazano, że w przypadku gdy przemieszczanie się następuje pieszo, to jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie. Jeśli chodzi o środki publicznego transportu zbiorowego, to środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących. Nowe przepisy zakazują od 25 marca do 11 kwietnia organizowania zgromadzeń. Ograniczenia tego, nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym.
Komunikat Burmistrza Dobrej z dnia 14 marca 2020 r. o ograniczeniu przyjmowania interesantów w Urzędzie Miejskim w Dobrej
Z uwagi na konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, Burmistrz Dobrej wprowadza ograniczenie wizyt klientów w urzędzie od 16 marca 2020 r. do odwołania. Wszystkich klientów Urzędu prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie do sytuacji wyjątkowych, niecierpiących zwłoki.
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Dobrej bieżąca obsługa klientów prowadzona będzie jedynie w sprawach dotyczących zgłoszenia zgonu osoby zmarłej na terenie miasta i gminy Dobra i sporządzenia aktu zgonu.
Natomiast zadanie dotyczące:
Jednakże zaleca się, aby w każdym przypadku kontaktować się wcześniej telefonicznie pod nr 63 2799924 lub email : usc@dobra24.pl, aby ograniczyć ilość wizyt w USC do niezbędnego minimum. Bieżąca obsługa na stanowisku do spraw ewidencji ludności i dowodów osobistych ograniczona zostaje do:
W pozostałych sprawach należy kontaktować się telefonicznie pod nr 63 2799930, e-mail ewidencja@dobra24.pl.
Od 16 marca w Urzędzie Miejskim: - wyłączona zostaje obsługa kasowa interesantów ( brak możliwości dokonywania jakichkolwiek wpłat w kasie) . Informacje o nr rachunków Urzędu dostępna jest na stronie http://dobra.nowoczesnagmina.pl/ , - ograniczamy możliwość poruszania się po siedzibie Urzędu Miejskiego wyłącznie do Biura Obsługi Klientów na parterze, W razie konieczności załatwienia innych pilnych spraw zalecam kontaktowanie poprzez alternatywne drogi komunikacji, tj.: - ePUAP (Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej) – aby z niej skorzystać trzeba mieć Profil Zaufany. Założenie go zajmie chwilę każdemu, kto korzysta z bankowości elektronicznej, -telefonicznie – numer telefonu 63 2799011, -drogą mailową – na adres um@dobra24.pl.
Burmistrz Dobrej /-/ Tadeusz Gebler
WAŻNE INFORMACJE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO
KORONAWIRUS - placówki pomocy społecznej
Zarządzenie Wojewody Wielkopolskiego
|
© 2008-2020 dobra24.pl
Inspektorem ochrony danych jest Pani Ewa Galińska.
Kontakt mailowy ispektor@osdidk.pl tel. 531 641 425